A zítra bude detox!

Řekněte NE kvasinkám
24.4.2017
Ekzém? Vyčistěte střeva!
25.4.2017

Detox? Spíše přírodní cestou!

Léčba zácpy začíná ve většině případů úpravou životosprávy a celkově životního stylu. Odborníci doporučují zvýšení tělesné aktivity, ale i stimulační masáže břicha či zavádění glycerinových čípků. Samostatnou kapitolou při léčbě zácpy jsou projímadla. Na trhu jich existuje celá řada, od čajů, přes čípky a kapky až po tablety. Zacházejte s nimi však opatrně. Při jejich nadužívání hrozí poškození střevní sliznice a stěny. Navíc si můžete přivodit tzv. laxativní návyk, což znamená, že tělo si na projímadlo natolik zvykne, že nebudete schopni vykonat potřebu bez jeho použití, a tím si způsobíte těžkou zácpu, která jen těžko reaguje na jakoukoliv další terapii. Zácpa může působit závažné problémy, například výchlipky tlustého střeva neboli divertikly. Ty mohou krvácet či perforovat a při jejich zanícení vzniká tzv. divertikulitida. Tuhá stolice může také způsobit značně bolestivé trhlinky v oblasti konečníku.

745x100

Rituály, které pomáhají s vyprazdňováním

Pokud zácpa i přes užívání projímadel trvá déle než dva týdny, raději zajděte k lékaři. Ten může naordinovat užívání vhodných léků či doporučit další formy terapie. Doporučí také nácvik defekačního reflexu, který je nezbytné obnovit zejména v případě habituální zácpy. Principem je naučit tělo zase bez problémů vylučovat stolici. V pravidelnou hodinu (nejlépe ráno) se pacient po absolvování obvyklých ranních úkonů nasnídá a s kratším časovým odstupem se pokusí vyprázdnit. Tento postup je důležité opakovat pravidelně každý den, i když to ze začátku nejde. Důležité je vytrvat. Může trvat dokonce i několik týdnů, než se přirozené procesy opět obnoví. V některých výjimečných případech se léčí zácpa i chirurgicky. Ať už vás trápí kterýkoli typ zácpy doporučují lékaři pravidelný ranní rituál: Po probuzení nalačno vypijte sklenici čisté vody, počkejte dvacet minut a pokuste se vyprázdnit, ať už cítíte potřebu, nebo ne. Při pravidelném opakování by se měl úspěch dostavit.

Jak upravit jídelníček?

  • Zařaďte dostatek ovoce (vhodné jsou například švestky, fíky, meruňky) a zeleniny.
  • Omezte pečivo z bílé mouky a nahraďte je celozrnnou variantou.
  • Zaměřte se na dostatek vlákniny. Pokud nepomůže úprava jídelníčku, můžete doplnit vlákninu formou potravinových doplňků, vhodné jsou i dieteticky upravené pšeničné otruby.
  • Upravte pitný režim, každý den byste měli vypít nejméně 2l vody denně. Můžete vyzkoušet také některou z projímavých minerálek.
  • Vhodným doplňkem v terapii zácpy jsou probiotika.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *