Co všechno může nastat v létě?

Domácí mátová zmrzlina
14.7.2017
Tipy, jak na letní havěť
26.7.2017

Sluneční paprsky vyvolávají kožní změny

S prvními slunečními paprsky se prakticky již od jara může objevit řada kožních změn. Nemusí se jednat pouze o projevy vyvolané UV zářením, ale s teplým počasím přibývá i řada kožních projevů v souvislosti s infekcí při pobytu ve vodě a v přírodě. Některá kožní onemocnění můžou mít imunologický podklad, k některým můžeme mít i genetickou dispozici. Některá onemocnění se v létě pouze zhoršují.

Jste světlý typ? Pozor na bergamotový olej!

Typické spálení sluncem vzniká několik hodin po nadměrné expozici sluncem. Vznikají ostře ohraničené erytémy, někdy puchýře až otoky. Nejnáchylnější jsou jedinci s světlým fototypem kůže. Jako fototoxickou dermatitidu označujeme výraznější solární dermatitidu častěji s výraznou puchýřnatou reakcí, kde jako vyvolavatel  působí  nejen UV záření, ale i látka tzv. sensibilizátor. Může jím být celkově podávaný lék, lokální lék, látky obsažená v kosmetických přípravcích (levandulový, bergamotový olej), látky obsažené v rostlinách (celer, bolševník, petržel, citrusy). Projevy se odhojují dlouhodobě zpravidla pozánětlivými hyperpigmentacemi.

Kožní alergie během léta ustupují

K imunologicky podmíněným fotodermatózám patří výsevy vznikající několik hodin až dní po první větší expozici slunečnímu záření, během několika dnů odeznívají, při následné expozici recidivují. Během léta se fotosenzitivita snižuje, kůže se „otuží“ a projevy ustupují. V rámci prevence hrají důležitou roli lokální prostředky s UVB a UVA filtry či ochrana oděvem.

Vyhněte se častým bakteriálním infekcím

V teplém létě se častěji setkáváme (zvláště u dětí) s nakažlivou kožní bakteriální infekcí tzv. impetigem. Zpočátku se objevují puchýřky na zarudlém podkladě měnící se v pustulky a následné mokvavé strupy, nejčastěji na obličeji, krku a končetinách. Infekce vzniká buď přenosem z nosu, ucha, kůže nebo od jiných osob. V rámci léčebných opatření platí přísný hygienický režim.

Tetování hennou? Pozor na rizika

Velmi často se v posledních letech v létě nebo spíše po létě setkáváme na kůži s různými obrázky vzniklými po zkrášlujícím malování na kůži hennou, která bývá pro zvýraznění a trvanlivost obrázku obohacena o látku parafenylendiaminem se silným alergogením potenciálem. Pozor by si většinou měli dát lidé s přecitlivělostí na tuto látku a všichni by u sebe měli pro jistotu nosit antialergenní mast.

Pokračování najdete v dalším článku: Tipy, jak na letní havěť

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *