Ekzém? Vyčistěte střeva!

A zítra bude detox!
24.4.2017
Jsem celiak bez ekzémů
25.4.2017

Detox? Spíše přírodní cestou!

Léčba zácpy začíná ve většině případů úpravou životosprávy a celkově životního stylu. Odborníci doporučují zvýšení tělesné aktivity, ale i stimulační masáže břicha či zavádění glycerinových čípků. Samostatnou kapitolou při léčbě zácpy jsou projímadla. Na trhu jich existuje celá řada, od čajů, přes čípky a kapky až po tablety. Zacházejte s nimi však opatrně. Při jejich nadužívání hrozí poškození střevní sliznice a stěny. Navíc si můžete přivodit tzv. laxativní návyk, což znamená, že tělo si na projímadlo natolik zvykne, že nebudete schopni vykonat potřebu bez jeho použití, a tím si způsobíte těžkou zácpu, která jen těžko reaguje na jakoukoliv další terapii. Zácpa může působit závažné problémy, například výchlipky tlustého střeva neboli divertikly. Ty mohou krvácet či perforovat a při jejich zanícení vzniká tzv. divertikulitida. Tuhá stolice může také způsobit značně bolestivé trhlinky v oblasti konečníku.

Nemoci kůže a jak se jim bránit

V praxi se doporučuje eliminační dieta, kdy se podezřelé potraviny na cca měsíc zcela vyloučí ze stravy a pak se otestují jejich konzumací. Reakce bývá jednoznačná. Trvalé řešení ale přinese jen zahojení střeva, protože právě propustné střevo umožňuje, aby se nedokonale natrávené součásti potravy dostaly do krevního oběhu a stimulovaly imunitní systém. Lze říci, že když máte ekzém nebo kopřivku, máte zaručeně zanícené a propustné střevo. Ať už jde jen o akné, ekzém nebo něco horšího, jako např. lupénka, postupy jsou velmi podobné. Zdraví kůže začíná ve střevě, kdo má nějakou kožní nemoc, může se vsadit, že nemá v pořádku střevo. A to přestože nemusí mít zažívací potíže.

Jak poznáte, že nemáte v pořádku střevo?

Dostávali jste často antibiotika, měli nebo dosud máte problém se soustředěním a/nebo hyperaktivitou, trpíte nutkavými chutěmi na sladké, pečivo, mléčné výrobky, máte zácpu, jindy zase náhodně řidší stolici? Trpíte plísněmi kdekoli na těle, máte reflux nebo pálení žáhy a užíváte léky proti překyselení žaludku? Pokud užíváte léky na bolest (nesteroidní antirevmatika), kortikoidy, antikoncepci, pijete často alkohol, stravujete se hodně mimo domov, jíte zpracované potraviny či máte stres, tak jste na dobré cestě k žaludečním vředům či k závažnému onemocnění střev.

Dieta je základ

Vyloučit ze stravy všechny průmyslově zpracované potraviny, cukr a jiné sladkosti, pšenici, ale i všechny rafinované obilniny, kakao, čokoládu, často pomůže vyhodit i mléčné výrobky, zejména slazené, limonády, uzeniny, alkohol, kofein. Je třeba jíst hodně zeleniny, vývary z masa a kostí, kvalitní bílkovinné potraviny v přiměřeném množství, fermentované potraviny, ovoce, koření a bylinky, které podporují trávení a pomáhají od kvasinek a parazitů, dostatek zdravých tuků. Pijte hodně vody a nezapomeňte doplnit vlákninu!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *