Hubneme s psylliem

Mléko na cestě za zdravými střevy
24.4.2017
Řekněte NE kvasinkám
24.4.2017

Zelená pro psyllium!

Psyllium je ve vodě rozpustná vláknina, která pochází z osemení jitrocele indického. Psyllium se používá jako zahušťovadlo a dá se využít např. při výrobě domácí zmrzliny, pudinků nebo dezertů. I Mayo Clinic dala ve své příručce Book of alternative medicine tomuto výživovému doplňku "zelenou"!

Jak funguje psyllium?

Psyllium spolu s přijatými tekutinami postupně zvětšuje ve střevě svůj objem (asi 40-krát), vzniká viskózní gel, který se nevstřebává a pokryje stěnu střeva a poskytuje tak několik zdravotních výhod. Nabobtnalé psyllium potáhne sliznici střeva a poskytne skvělou potravu probiotickým bakteriím. Tyto při jeho zpracovávání vytvářejí mastné kyseliny s krátkým řetězcem (SCFA, propionát a butyrát), které jsou významným energetickým substrátem pro enterocyty (buňky střevní výstelky) i buňky jater. Psyllium má trochu jiný efekt v tenkém jako v tlustém střevě. V tenkém střevě nabobtná a zpomalí absorpci přijatých živin (viz účinek na hladinu cukru). Na základě toho, že omezuje vstřebávání tuků se předpokládá, že může omezovat i vstřebávání v tucích rozpustných vitamínů.

Psyllium pomáhá při onemocněních trávicího systému

Změkčování stolice a urychlení pasáže tlustým střevem pomáhá předcházet i léčit zácpu. Pravidelná měkká stolice působí preventivně i před vznikem hemoroidů a análních fisur (trhlin). V období remise (klidu) zánětlivých onemocnění střev působí psyllium protizánětlivě a prodlužuje trvání klidového období onemocnění. Psyllium pomáhá i při syndromu dráždivého střeva, což je ve smyslu terapie dosti problematická diagnóza. Zde pomáhá normalizovat stolici a zmírňovat subjektivní obtíže spojené s tímto onemocněním.

Jak pomáhá psyllium při hubnutí?

Výhodou vlákniny (a tedy i psyllia) při podpoře redukce hmotnosti není jen nulová kalorická hodnota. Nabobtnání psyllia v žaludku navozuje pocit sytosti a v konečném důsledku dojde ke konzumaci menšího množství jídla, což potvrdily i klinické studie. Kalorická hodnota přijatého jídla se sníží i tím, že vláknina omezí vstřebávání tuků. Při jakémkoliv preparátu, který pomáhá při hubnutí, je třeba upravit svůj životní styl tak, aby jeho součástí byl pravidelný pohyb a zdravé stravování.

Udržujte si stabilní hladinu cukru v krvi

Psyllium zpomaluje vstřebávání sacharidů a tím i uvolňování cukru do krve. Hladina cukru po jídle tak stoupá pomalu (ocení zejména diabetici) a slinivka není nadměrně stimulována k produkci inzulínu. Když není inzulín nadměrně vyplavován do krve, buňky na něj reagují přiměřeně a poslušně přijímají molekuly glukózy do nitra. Tak nedochází k rozvoji tzv. inzulínové rezistence. Pokud je však již inzulinová rezistence přítomná (a typický následek je diabetes mellitus 2. typu), může vláknina s tímto problémem pomoci a buňky znovu naučit reagovat na inzulín správně. Takto je šance normalizovat u diabetika postupně i glykémii nalačno a tudíž komplexněji působit na „zkažený“ metabolismus cukrů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *