Jsem celiak bez ekzémů

Ekzém? Vyčistěte střeva!
25.4.2017
Není plíseň jako plíseň
26.5.2017

Zatočí bezlepková dieta s ekzémem?

Strava bez lepku uleví trávicímu traktu i celému organismu, takže urychlí léčbu a zmírní svědivé projevy. Trpíte ekzémy, které se zhoršují hlavně ve stresových obdobích? Máte problém vyjít mezi lidi a jste již bezradní? Zkuste se vzdát sladkého pečiva a oblíbených tukových rohlíků a uvidíte, že nesnesitelné svědění začne pomalu mizet!

Alergie na lepek a celiakie

Bezlepková dieta je pro lidi trpící celiakií nezbytným režimem, pomoci ale může právě i lidem s ekzémem. Lepek neboli gluten poškozuje celiakům tenké střevo, u alergiků ale „pouze“ vyvolává imunologickou reakci. Pod pojmem lepek se skrývá lepek pšeničný, ječný, žitný nebo ovesný, takže osypat se můžete po jakémkoliv druhu. To, na který z výše uvedených typů máte alergii, zjistíte testováním a poctivým zapisováním jídelníčku. Také stojí za to se informovat u alergologa a případně provést testy.

S atopickým ekzémem se setkáváme velmi často u celiaků, je jedním z vnějších projevů celiakie. Po zavedení nezbytné celoživotní bezlepkové diety se většinou zlepší.

Mouku NE, díky

Znáte někoho s bezlepkovou dietou nebo celiakií trpíte? Pokud se vám objevují na kůži puchýře a silně svědící vyrážka, může se také jednat o Duhringovu herpetiformní dermatitidu – mírnější formu celiakie. Střevo se sice v tomto případě nepoškozuje v takové míře jako u celiaků, nicméně bez bezlepkové stravy se léčba neobejde.Při bezlepkové dietě je mouka zakázaná ve všech podobách, tedy samozřejmě kromě té přímo označené jako bezlepková. Odepřít si musíte běžně dostupné pečivo, včetně strouhanky. Dále vyřaďte müssli a vločky. Z příloh zapomeňte na těstoviny, krupici, bulgur a kuskus. Rýži si ale můžete dopřát bez výčitek stejně jako kukuřici, brambory, pohanku nebo ne tolik rozšířený amarant.

Jaké ošetření je vhodné pro suchou pokožku?

Kromě rad vašeho kožního lékaře vyzkoušejte následující tipy:

  • Jednou, nebo dvakrát denně si myjte obličej šetřícím antidehydratačním čisticím přípravkem.
  • Jemně vysušujte pokožku, lehce se jí dotýkejte.
  • Vyzkoušejte ovesnou koupel pro zjemnění a hydrataci pokožky.
  • Po koupeli jemně naneste výrobek určený na péči o pokožku, který ji zvlhčí, hydratuje, zbaví pocitů pnutí a ochrání před vnějšími vlivy.
  • Nepohybujte se v přehřátých, uzavřených místnostech.
  • Dbejte, abyste dostatečně hydratovali svou pokožku. Denně vypijte 1,5 litru vody (pokud to není vaším lékařem kontraidikované).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *