Stres u dětí a zácpa

Luštěniny proti zácpě
Luštěniny plné vlákniny
1.6.2018

Školka jako stresor

Znáte to, první dny ve školce bývají pro děti náročné. Zvykají si na pevný režim, na nový kolektiv a na absenci rodičů. Příležitosti ke stresovým situacím jsou na každém kroku a děti na tyto situace náležitě reagují. Tyto reakce však vyúsťují v negativní projevy spojené hlavně s návštěvou toalety. Problémem není pouze stres, ale také snížený příjem tekutin, který je důležitý pro správnou funkci střev. Děti se už nedají tak dobře ohlídat jako když trávily čas doma a pitný režim není vždy podle tabulek. Ty tam jsou časy, kdy jste podávali lahvičku do kočárku a měli kontrolu nad tím, kolik toho vaše dítě vypije. Malé dítě si neumí většinou říct, kdy má žízeň a proto je třeba děti náležitě důkladně hlídat a převzít kontrolu nad jejich příjmem tekutin. Důsledkem nedostatečného množství tekutin může být zácpa a různé problémy spojené s trávením. Další fází může být u dětí psychický blok spojený s návštěvou toalety a nastává začarovaný kruh, který je hlavní příčinou zácpy.

Sladké jen výjimečně

Snad nejtěžší zkouškou rodičovské trpělivosti a vůle je odmítnutí dítěti sladkosti. Při svém snažení byste však měli vydržet, protože sladké potraviny a čokoláda není při zácpách zrovna tou nejvhodnější stravou. Čokoláda, lízátka, sladké tyčinky a bonbony se dají lehce nahradit sušenými jablky, brusinkami, rozinkami, banány nebo alespoň čerstvým ovocem a domácí zmrzlinou.

Autem na dovolenou

Školka není jedinou stresovou situací, kterou vaše díte musí zakusit. Samozřejmě ne pro všechny je ústavní režim problémem a existují děti, které naopak ve školce navštěvují toaletu častěji než doma. Pokud se však bavíme o typické české dovolené u moře, tak bychom na ni měli své děti správně připravit. Na cestě, která trvá několik hodin může dojít k nehodám velmi snadno. Děti by měly být ohledně těchto situací poučeny a rodiče by měli uzpůsobit jak stravu tak pitný režim okolní teplotě a času strávenému na cestě. Akutní zácpa je typickým problémem dovolených, spojených se změnou prostředí. Na pomoc si nebojte vzít rostlinné produkty volně prodejné v lékárnách, ale buďte velmi opatrní v případě projímadel. Ta jsou vhodná při krátkodobém použití, protože jsou mnohdy návyková a dráždí střevní stěnu. Na dovolenou si vždy vezměte rostlinné produkty proti zácpě, nezapomeňte na vlhčené ubrousky a dodržujte pitný režim.

Colonfit_banner

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *