Máte atopický ekzém?

Angreštové krémové smoothie
23.4.2017
Zácpa u seniorů a její řešení
23.4.2017

Naučíme vás jak ulevit suché a svědivé pokožce

Atopický ekzém není život ohrožující onemocnění, ale dokáže pořádně znepříjemnit život. Musíte to zažít, abyste věděli jak obtěžující je neustále svědění pokožky. Nejen malé děti, ale i dospělí, jen velmi těžko ovládají chuť k škrábání, které sice na chvíli pomůže, ale ve skutečnosti pouze komplikuje situaci a prodlužuje hojení. Zkusme spolu najít lepší řešení!

Co to je atopický ekzém a proč vzniká?

Dnes již víme, že atopický ekzém je geneticky podmíněné chronické zánětlivé onemocnění kůže, které postihuje cca 10 – 20 % dětí. Často je prvním projevem atopie (dědičně podmíněný sklon k alergii). Skoro třetina pacientů s atopickým ekzémem trpí i na jiné alergické onemocnění, např. astma, alergickou rýmu či zánět spojivek. Atopická dermatitida často předchází i alergii potravinovou, resp. odborníci stále řeší otázku, zda bylo první „kuře nebo vejce“. V každém případě jako první se začne hlásit atopická dermatitida a později se u mnoha dětí zjistí i alergie na potraviny. Otázkou zůstává, zda samotná atopická dermatitida již není projevem existující potravinové alergie. Nejčastějšími alergeny u pacientů s atopickou dermatitidou bývají kravské mléko a vejce.

Jak se projevuje atopická dermatitida?

Typickými místy, kde se projevuje atopický ekzém jsou kožní záhyby. Častou lokalitou jsou ale i ruce a obličej, zejména u dětí. Atopická pokožka je velmi citlivá, suchá, se sklonem k zarudnutí. Na povrchu zanícených ložisek mohou vznikat i pupence, puchýře, či strupy. Typický je sklon k šupinatění a největším trápením atopiků je svědění. Intenzita svědění se aktivitou onemocnění mění, obvykle je nejvýraznější zejména nad ránem. Prevencí svědění je správná péče o pokožku a vyhýbání se provokujícím faktorem.

Nejúčinnější pomoc pro atopiky

Doporučují se vybírat zejména prostředky přímo určené pro atopickou pokožku. Zpravidla obsahují přírodní nealergizující složky a nenajdete tam konzervanty, či jakékoliv chemikálie. Kupujte ty největší balení, spotřeba krémů bývá vysoká. Přírodními prostředky vhodnými pro atopickou pokožku jsou bambucké máslo, výtažky z ovsa, konopný, olivový, levandulový či měsíčkový olej.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *