S koupelemi proti ekzémům

Yucca – mýdlo pro střeva
27.5.2017
Letní tymiánová limonáda
14.7.2017

Ekzém? Zkuste přírodu

Znáte to, pokožku máte začervenalou, svědí vás a nejraději byste proběhli mrazákem, ve kterém si Rocky zkoušel své údery do kusu zavěšeného masa. Vyzkoušeli jste nespočet chemických mastiček, ale máte strach ze zatížení organismu? Myslíte, že je již čas, abyste dali šanci přírodě a jejím kouzlům?

Balneologie a její účinky

Balneologie je nauka o lázeňství, o využití léčivých vod a jejích účincích na lidský organismus. Koupele poskytují tělu očistný účinek, ale mají i terapeutické využití. V některých náboženstvím měly podobu očistných rituálů, které očisťovaly nejen fyzicky, ale i duševně. Léčivé účinky vodních pramenů a přísad do koupele využívali lidé od nepaměti – Řecko, starověký Řím, lázně v Orientu. I v Evropě postupně stoupal zájem feudálů a městského obyvatelstva o koupele. Bylo využíváno nejen přímo léčebných pramenů, ale i léčebných přísad jako např. minerální soli, bylinkové extrakty, výluhy, éterické oleje. Ke kosmetickým účelům se používaly pak koupele v mléce a syrovátce. Dokonce i Čachtická paní se podle pověsti nekoupala v krvi mladých dívek, ale v mléce.

Jak ošetřovat ekzematickou pokožku

Doporučuje se volit spíše krátkou sprchu, koupel maximálně 2 – 3x do týdne, s délkou maximálně 10 min. K léčebnému účinku v domácím prostředí lze do koupele dodat rovněž oleje obnovující povrchový lipidový kožní film a bránící nadměrnému odpařování vody (sojové, arašídové, mandlové či olivové oleje nebo olej z obilných klíčků). Teplota by měla být vlažná, ideálně kolem 33 °C.

Při zhoršení ekzému je vhodné nahradit olejovou lázeň koupelí z ovesných vloček (ovesná koupel), v bramborovém škrobu nebo otrubách. Ovesná koupel se dá také zakoupit ve zdravých výživách či v drogeriích již v hotovém stavu a mohou ji používat jak děti, těhotné a kojící ženy, tak lidé s atopickou pokožkou.

Hygienu je třeba provádět velmi šetrně, vyvarovat se drhnutí a tření pokožky. Kůže má být jen lehce osušena poťukáváním (tzv. pijákováním). Jako hygienické prostředky se doporučují tekutá mýdla, tzv. syndety , se spíše kyselým než zásaditým pH, bez konzervantů. Následuje aplikace zvláčňujících a hydratačních prostředků. Je nejefektivnější bezprostředně do 3 minut po koupeli, výrazně se tak zvyšuje hydratace pokožky. Následně by měl pacient obléct oblečení z jemných přírodních tkanin (bavlna, hedvábí).

Lázeňská léčba ekzému

Lázeňská léčba je uznávanou léčebnou alternativou. Spojuje se zde současně několik pozitivně fungujících aspektů vedoucích ke zlepšení stavu ekzému. Koupel patří mezi základní režimová opatření, přestože u lidí se suchou kůží je obecně vhodné snížit kontakt s vodou na co možná nejmenší možnou míru. V České republice vznikla řada lázeňských míst, která získala světový věhlas. Nově jsou lázeňská místa pro léčbu atopického ekzému v Buchlovicích, Františkových Lázních, Hodoníně, Jánských Lázních, Jeseníku, Karlově studánce, Klimkovicích, Kostelci u Zlína, v Lázních Bělohrad, v Darkově, Kynžvartu, Lednici, Lipové, Ostrožské Nové Vsi, v Luhačovicích, Slatinici, Toušni a ve Velkých Losinách. Lázeňskou léčbu u ekzematiků indikuje alergolog a klinický imunolog, kožní lékař nebo rehabilitační lékař.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *