S kurkuminem proti rakovině

Kolostrum – mléko jako od mámy
24.4.2017
Zázračný rybí olej
24.4.2017

Chilli papričky na pálivé výpravě

Vědci z University v Alabamě zveřejnili mechanismus, kterým může kurkumin, aktivní ingredience extrahovaná z rostliny zvané kurkuma, chránit proti rakovině. Tato studie, zveřejněná v časopise Cancer Research, dodává váhu rostoucímu počtu vědeckých prací spojujících konzumaci tohoto koření se snížením rizika určitých druhů rakoviny, jako je rakovina tlustého střeva a prostaty. Protirakovinový účinek různých druhů koření od kurkuminu až po capsaicin z červených chili papriček je zkoumán už dlouhou dobu.

Koření proti rakovině tlustého střeva

V zemích Asie a Dálného východu, obzvláště v Indii a Číně byl zaznamenán nízký výskyt obou druhů rakoviny, tedy rakoviny tlustého střeva a prostaty, což je dáváno do přímé souvislosti s vysokým příjmem těchto druhů koření. Vědci zkoumali růst tkáně lidských rakovinových buněk prostaty PC-3 in vitro a zjsitili, že kurkumin snížil množství proteinu spojeného s tvorbou maligního tumoru zvaného MDM2. Extrakt kurkuminu také zvýšil množství proteinu, který podporuje programovanou smrt rakovinových buněk (apoptózu).

Potravní doplňky a chemoterapie

K testování účinků kurkuminu použili vědci skupinu myší, kterým aplikovali rakovinové buňky prostaty PC-3 a těm pak podávali orálně po dobu čtyř týdnů buď kurkumin nebo bavlníkový olej (placebo). Kurkumin potlačil růst xenoimplantátu PC-3 a podpořil protirakovinový účinek gemcitabinu a radiace. U těchto nádorů snížil kurkumin množství MDM2. Regulace onkogenu MDM2 kurkuminem je nový mechanismus fungování, který může být podstatný pro jeho chemopreventivní a chemoterapeutický účinek. Tyto zajímavé údaje naznačují, že by měly být studovány účinky potravních doplňků v kombinaci s tradičními formami chemoterapie a radioterapie nádorů v závislosti na spojení MDM2.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *