Tipy, jak na letní havěť

Co všechno může nastat v létě?
26.7.2017
Zabijáci střevní mikroflóry
27.7.2017

Žně pro lidi, žně pro klíšťata a komáry

Vrcholem léta a celého zemědělského roku bývají obvykle žně. Stejně tak mívají v horkých letních měsících žně i klíšťata. Jejich přisátí s sebou nese nemalá rizika, například ve formě nákazy klíšťovou encefalitidou. V létě vás také může dojít k poštípání hmyzem, takže pozor na ovády, komáry, muchničky a další. Po pobytu v přírodě se může na kůži objevit červené ohraničené ložisko, někdy mohou být i více četná, většinou spojovaná s přisátím klíštěte a způsobená infekcí borreliemi. Často je můžou doprovázet chřipkové příznaky. Později může infekce postihnout i srdce, klouby, nervovou soustavu, kůži. Důležitá je prevence oděvem či repelenty.

Jak se správně obléci proti klíšťatům?

Obecně se doporučuje, aby oblečení bylo z lehkého, prodyšného materiálu, který by ale měl mít také hladký povrch a světlou barvu. Hladký povrch totiž klíšťatům znesnadní šplhání a omezí tak riziko přisátí. Ideální je například košile nebo tričko s dlouhým rukávem, dlouhé kalhoty a pevné boty. U kalhot platí, že nohavice by měly být zastrčeny do bot, a pokud to není možné, stačí, když jsou zajištěny gumou přes botu. Boty je nejlepší volit kotníkové. Nejen že minimalizují riziko zvrtnutí nohy v lesním terénu, ale také dostatečně chrání před klíšťaty.

Larvy v trávě i ve sladké vodě

Od července do září s maximem v srpnu se objevuje svědivá vyrážka měnící se v průběhu dne od drobných makul až po puchýřky v místech těsného kontaktu oděvu s kůží, kde se zachytí larva sametky žijící v trávě. Při koupání ve sladkých vodách lze na kůži nekryté plavkami přijít ke svědivé vyrážce způsobené larvami ptačích motolic, které z vody pronikají do kůže, kde po určité době hynou.

K moři vinný či jablečný ocet

Ve slané mořské vodě můžeme přijít do kontaktu s žahavými medúzami a sasankami. Mohou působit až těžké popáleniny. Všichni známe příběhy o popálení medúzami. V příbězích Pobřežní hlídky jsou tyto případy řešeny jednoduše – počůrat a omýt teplou vodou. Ke zmírnění důsledků popálení se však doporučuje vinný či jablečný ocet, který mají na pobřeží Miami všichni plavčíci a záchranáři po ruce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *