Všechny barvy zácpy

Citlivá střeva? Máme pár rad!
23.4.2017
STOP přemnožení kvasinek
23.4.2017

Nepodceňujte rizika zácpy

Problémy s vyprazdňováním trápí mnoho lidí, ale ne každý se odhodlá jít k lékaři. Stud přitom není na místě, zácpa totiž může přinášet mnohá rizika. Každý z nás má jiné potřeby. Pokud nechodíte „na velkou“ každý den, ještě to neznamená, že trpíte zácpou. Denní vyprazdňování totiž není určujícím ukazatelem správné funkce střev. O problémech s vyměšováním hovoří odborníci ve chvíli, kdy je chození „na velkou“ bolestivé, stolice je tuhá a dostavuje se méně než třikrát týdně.

Která je která?

Se zácpou to není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Odborníci totiž rozlišují několik druhů tohoto onemocnění. Které jsou nejčastější?

  • Akutní funkční zácpa. Jde o ten případ, kdy se ocitnete v cizím prostředí a týden nemáte stolici. Vyskytuje se také v obdobích zvýšeného stresu, při náhlých změnách životosprávy, ve vyšším stádiu těhotenství nebo při nedostatečném příjmu tekutin. Tento problém ve většině případů trvá jen krátkou dobu.
  • Sekundární zácpa. Má dlouhodobější charakter a bývá provázena nejen bolestmi břicha, ale i únavou, bolestmi hlavy a nesoustředěností. Může být i doprovodným příznakem jiných nemocí, jež nemusí souviset s trávením. Může se například objevit u pacientů s nedostatečnou funkcí štítné žlázy, neurologickými problémy, záněty močových cest či nemocemi gynekologického ústrojí. Vliv na vznik zácpy mohou mít i antidepresiva. Některé dlouhodobější formy zácpy mohou být dědičné. Může se jednat o zvýšenou náchylnost k podráždění tračníku nebo sníženou střevní pohyblivost.
  • Habituální zácpa. Je nejrozšířenější formou a znají ji především ženy. Jde o problém, za který si ve většině případů můžeme tak trochu sami. Tzv. defekační reflex se totiž utlumí tím, že tělo nemá dostatek přirozených podnětů k vyprázdnění. Co to znamená? Například to, že se v jídelníčku objevuje dlouhodobě málo vlákniny, máme málo pohybu, nedostatek tekutin nebo potřebu dojít si na záchod potlačujeme třeba ve spěchu nebo z důvodu studu.

Diagnostika podle počtu porodů

Odborník bude nejprve posuzovat životní styl a jídelníček včetně množství vypitých tekutin. Při podezření na poruchy „mechaniky“ vyprazdňování se lékař u žen zaměří například i na počet a obtížnost porodů, gynekologické operace nebo traumata pánve. Dojde také k odebrání laboratorních vzorků krve, u seniorů je nezbytné vyšetření na okultní krvácení ve stolici.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *