Která je která?
Se zácpou to není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Odborníci totiž rozlišují několik druhů tohoto onemocnění. Které jsou nejčastější?
- Akutní funkční zácpa. Jde o ten případ, kdy se ocitnete v cizím prostředí a týden nemáte stolici. Vyskytuje se také v obdobích zvýšeného stresu, při náhlých změnách životosprávy, ve vyšším stádiu těhotenství nebo při nedostatečném příjmu tekutin. Tento problém ve většině případů trvá jen krátkou dobu.
- Sekundární zácpa. Má dlouhodobější charakter a bývá provázena nejen bolestmi břicha, ale i únavou, bolestmi hlavy a nesoustředěností. Může být i doprovodným příznakem jiných nemocí, jež nemusí souviset s trávením. Některé dlouhodobější formy zácpy mohou být dědičné. Může se jednat o zvýšenou náchylnost k podráždění tračníku nebo sníženou střevní pohyblivost.
- Habituální zácpa. Je nejrozšířenější formou a znají ji především ženy. Jde o problém, za který si ve většině případů můžeme tak trochu sami. Tzv. defekační reflex se totiž utlumí tím, že tělo nemá dostatek přirozených podnětů k vyprázdnění. Co to znamená? Například to, že se v jídelníčku objevuje dlouhodobě málo vlákniny, máme málo pohybu, nedostatek tekutin nebo potřebu dojít si na záchod potlačujeme třeba ve spěchu nebo z důvodu studu.
2 komentáře
[…] každá buňka těla a potencionálně se mohou tyto toxiny stát faktorem některé choroby od hemoroidů a zácpy až po rakovinu tlustého střeva, divertikulitidu či srdeční […]
[…] velmi důležitý pro celý trávicí systém. Vláknina působí příznivě při problémech se zácpou a zvyšuje absorpci živin. Pokud jsou pro vás luštěniny příliš velkou zátěží, […]