Zázračný rybí olej

S kurkuminem proti rakovině
24.4.2017
Zázrak zvaný prebiotika
24.4.2017

Rybí olej snižuje pravděpodobnost léčby kortikosteroidy

Podle nové studie se použitím potravních doplňků jako je rybí olej, rozpustná vláknina, vitamíny a antioxidanty sníží závislost na tradiční terapii u lidí s ulcerativní kolitidou. Navíc, u lidí kteří začali užívat tyto doplňky se snížila pravděpodobnost, že budou muset zahájit léčbu kortikosteroidy, která má mnoho dlouhodobých vedlejších účinků.

Ryby a vláknina

Studie prokázala, že potravní doplňky, tedy kombinace rybího oleje, rozpustné vlákniny a antioxidantů jsou bezpečnější a mají mnohem méně vedlejších účinků ve srovnání s medikamenty, které se v současné době používají k léčbě ulcerativní kolitidy,“ říká Dr. Douglas Seidner, vedoucí pracovník vědeckého týmu z Cleavelandské kliniky v USA.

Tento tým uskutečnil randomizovanou, kontrolovanou klinickou zkoušku pacientů ve stáří 18 let a více s mírným až mírně aktivním stupněm ulcerativní kolitidy. Jak uvádí vědci v časopise Clinical Gastroenterology and Hepatology, došlo u pacientů, kteří dostávali výše uvedené doplňky, ve srovnání s placebo skupinou, k signifikantnímu snížení dávek kortikosteroidů, potřebných ke kontrole jejich nemoci.

Ovlivnění vedlejších účinků při léčbě

Aby se průběh nemoci a záněty mohly udržet pod kontrolou, užívají se k léčbě kortikosteroidy a mesalamin. I když jsou kortikosteroidy vysoce účinné v léčby ulcerativní kolitidy, jejich dlouhodobé užívání často způsobuje nespavost, změny nálad, zvýšenou chuť k jídlu, vysoký tlak, osteoporózu a jiné. Tyto vedlejší účinky často vedou k přerušení léčby pacientů. Ovšem u více než 25 % takových pacientů dochází časem k opětovnému výskytu příznaků nemoci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *