Všechny barvy zácpy

Angreštové krémové smoothie
23.4.2017
Nezdravé potraviny, které zatěžují organismus
24.4.2017

Nepodceňujte rizika zácpy

Problémy se zácpou trápí mnoho lidí, ale ne každý se odhodlá jít k lékaři. Stud přitom není na místě, zácpa totiž může přinášet mnohá rizika. Každý z nás má jiné potřeby. Pokud nechodíte „na velkou“ každý den, ještě to neznamená, že trpíte zácpou. Denní vyprazdňování totiž není určujícím ukazatelem správné funkce střev. O problémech s vyměšováním hovoří odborníci ve chvíli, kdy je chození „na velkou“ bolestivé, stolice je tuhá a dostavuje se méně než třikrát týdně.

Která je která?

Se zácpou to není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Odborníci totiž rozlišují několik druhů tohoto onemocnění. Které jsou nejčastější?

  • Akutní funkční zácpa. Jde o ten případ, kdy se ocitnete v cizím prostředí a týden nemáte stolici. Vyskytuje se také v obdobích zvýšeného stresu, při náhlých změnách životosprávy, ve vyšším stádiu těhotenství nebo při nedostatečném příjmu tekutin. Tento problém ve většině případů trvá jen krátkou dobu.
  • Sekundární zácpa. Má dlouhodobější charakter a bývá provázena nejen bolestmi břicha, ale i únavou, bolestmi hlavy a nesoustředěností. Může být i doprovodným příznakem jiných nemocí, jež nemusí souviset s trávením. Některé dlouhodobější formy zácpy mohou být dědičné. Může se jednat o zvýšenou náchylnost k podráždění tračníku nebo sníženou střevní pohyblivost.
  • Habituální zácpa. Je nejrozšířenější formou a znají ji především ženy. Jde o problém, za který si ve většině případů můžeme tak trochu sami. Tzv. defekační reflex se totiž utlumí tím, že tělo nemá dostatek přirozených podnětů k vyprázdnění. Co to znamená? Například to, že se v jídelníčku objevuje dlouhodobě málo vlákniny, máme málo pohybu, nedostatek tekutin nebo potřebu dojít si na záchod potlačujeme třeba ve spěchu nebo z důvodu studu.

 

Colonfit_banner

2 komentáře

  1. Jarní detox napsal:

    […] každá buňka těla a potencionálně se mohou tyto toxiny stát faktorem některé choroby od hemoroidů a zácpy až po rakovinu tlustého střeva, divertikulitidu či srdeční […]

  2. […] velmi důležitý pro celý trávicí systém. Vláknina působí příznivě při problémech se zácpou a zvyšuje absorpci živin. Pokud jsou pro vás luštěniny příliš velkou zátěží, […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *